---Barış Yıldız--- 

“İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil, prensipleri, sorumlulukları ve inançlarıdır.”  Albert Einstein.  Kanımca, aynı şey ülkeler içinde geçerlidir. Ülkelerin ayakta kalması yapılan beton binalarla değil, bilimin ışığında ilerleyen sorumluluk sahibi insanların yetişmesi ve bilimin objektif bir biçimde takip edilebileceği ortamların oluşturulmasıyla mümkündür. Bize bu yolu açan, Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “İlim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişmesini kavramak ve izlemek şarttır”. 

Bu noktada İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği bölümü, Ne Üretelim Proje Yarışması ile Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyerek, sorumluluk sahibi bir anlayış benimsemiş ve bu konuda Türkiye’deki bir çok üniversiteye örnek olmuştur. 

2014 yılında düzenlenen yarışmada, mezun olduğum Genetik ve Biyomühendislik bölümünde edindiğim bilgileri yenilikçi bir düşünceyle insanlara faydalı olabilecek bir projeye dönüştürmeyi hedefledim. Bu amaçla “RSV için Bitki Temelli Aşı Üretimi” konusuyla ilgili detaylı bir proje raporu sunarak yarışmaya katıldım ve 1. oldum. Yapılan organizasyon sayesinde proje fikirimi sunmak ile kalmayıp çok değerli akademisyen ve sanayicilerle tanışma ve fikir  alışverişinde bulunma şansım da oldu. Bu unutulmaz tecrübeyi yaşamak hayatımda bir çok şeyi olumlu etkiledi. Sunduğum proje, tedavisi olmayan hastalıklara karşı yeni bir çözüm önerisi getirmekteydi. Şu anda bu sürecin içinde, insanların hayatını kurtarmak amacıyla yapılan klinik araştırmaları yürüten özel bir Amerikan şirketinde çalışmaktayım. Şüphesiz Ne Üretelim Proje Yarışması bana bu kapıyı açan en önemli etken olmuştur.

Girişimci ve yenilikçi fikir sahibi tüm öğrenci arkadaşlarıma yarışmada başarılar diliyorum. Biliyorum ki yarışmanın her aşamasında yeni şeyler öğrenecek ve yeni dostluklar edineceklerdir. 

Sözlerimi bitirirken, yarışmayı organize eden değerli hocalarımıza ve yarışmaya destek veren sponsorlara teşekkür ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Barış YILDIZ.  Klinik Araştırmalar Uzmanı  Quintiles

 

---Muhammed Mustafa Çiftler--- 

Organizasyonun bu kadar iyi olduğu ikinci bir yarışma görmedik. Sonrasında 10'a yakın yarışmaya katılmış olmamıza rağmen ilk katıldığımız yarışma olan "Ne Üretelim?" yarışması gördüğümüz belki de görebileceğimiz en iyi organizasyondu. Emeği geçenlere teşekkür eder, fırsatı ve fikri olanların katılmalarını tavsiye ederim. 


---Dilek Turan---

"Ne Üretelim? proje yarışması mesleki anlamda öğrencilerin kendilerini ifade etmesi, mühendislik bakışaçılarını geliştirip gözler önüne sermeleri için bir fırsattır. Bu proje yarışması ve etkinliklerde asıl amaç öğrenim hayatı boyunca edinilen bilgilerin pratiğe nasıl döküleceği konusunda birebir tecrübe sahibi olmak ve üretken bir  düşünce şekli geliştirebilmektir. Böylece hem ortaya birşeyler koyma hevesi hem de gelecek meslektaşlarımız, hocalarımız ile eserlerimiz üzerinde fikir alışverişi yapabilmek meslek hayatına karşı düşüncelere yön verecektir.
Örneğin biz 2008 yılında, arseniğin içme sularına bulaştığı yerlerde evsel kullanım için pratik bir arıtma malzemesi tasarlamıştık. Bunu yaparken hocalarımızın da desteği ile hem teorik hem deneysel araştırma ve incelemelerle mühendislik ve kimya bilgimizi kullandık. Ayrıca bu çalışmamızı çeşitli kurumlardan gelen sanayici ve akademisyenlere sunma fırsatımız olmuştu. Bu yarışma ile diğer öğrenci arkadaşlarımız da benzer fırsatlara sahip olacaktır."İyi çalışmalar dilerim,


---Hatice Merve Can---

Arkadaşlar merhaba sizlere geçen sene katıldığımız ve üçüncülük ödülü aldığımız İYTE Ne Üretelim Proje Yarışmasından ve bize kazandırdıklarından bahsetmek istiyoruz.Yarışmaya katılma fikri aslında başvuru tarihine son üç gün kala çıktı.Birproje fikrimiz vardı ve bunu değerlendirilmesini istiyorduk.İlk başta bu kadar yoğunluk arasında nasıl yetiştireceğimizi düşünüyorduk ama yarışmaya tanınan süre gerçektende yeterli oluyor.Derslerle aynı anda başarabileceğinize inanmıyorsanız size örnek olarak dönem birincimiz ve grup arkadaşım Merve Demir'i örnek verebilirim:)Biz üçüncü sınıf ikinci döneminde başladık çalışmalarımıza ve yarışma günü geldiğinde yaklaşık 6 ay boyunca çektiğimiz zorlukları güzel bir heyecanla karşıladık.İnanın o günkü gurur ve başarının verdiği mutluluğu ve bunun yanında getirilerini anlatmak zor geliyor.Ben size bu yarışma tecrübesini yaşamış biri ve bir arkadaşınız olarak katılmanızı tavsiye ediyorum.Çünkü gerçekten de hayat sadece derslerden ibaret olmuyor ve mezun olduktan sonra bu tip şeylerin size çok büyük artılar getireceğine inanabilirsiniz.


 ---Mithat Gökhan Atahan---

Merhaba arkadaşlar;
Ne üretelim proje yarışmasına 2012 yılında Yatağa Bağımlı Yaşayan Hastaların Fiziksel Aktivitesini Arttıran Sistemin tasarımı isimli projem ile katılarak İkincilik ödülü almıştım.

Düzenlenen bu organizasyona ilişkin görüşlerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak isterim. Konuya proje yazımıyla başlayalım. Proje yazım formatı TUBİTAK projeleri formatına benzer olduğundan proje hazırlama konusunda güzel bir tecrübe edinme fırsatım oldu. Bununla birlikte bu organizasyon ile hayatımda ilk kez büyük bir topluluk karşısında sunum yaparak kendimde özgüven artışı sağlamış oldum. Gerçekten çok farklı bir tecrübeydi. Organizasyon esnasında özel sektör temsilcileriyle, akademisyenlerle ve diğer üniversitelerdeki öğrencilerle tanışmak ve sohbet etmek farklı vizyonların ve fikirlerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Tüm bunların yanında çok güzel bir şehir olan İzmir'i de görüp gezmek çok keyifli olmuştu:) Bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür eder, katılacak bütün arkadaşlara başarılar dilerim.


---M. Nurullah Ateş---

Arkadaslar merhabalar;
Organizasyon komitesi tarafindan odul almis ogrencilerin fikirleri soruldu buna mukabil buraya fikirlerimi yazmayi bir borc bildim.

2009 yilinda yarismaya katilmis ve birincilik odulunu almistim. Projemin basligi "Li-ION BATARYALAR İÇİN ALTERNATİF KATOT AKTİF MADDE ÜRETİMİ " idi.

Ne uretelim adli bir yarismaya uretim merkezli bir konu ile katilmak geregini herkes bilmekte. Ancak uretimin daha onceden ulkemizde yapilmamis olmasi ve potensiyel bir uretimde katma degerinin yuksek olacagi bir urunu pazarliyor olmaniz projede odul getirecek onemli unsurlardan bazilaridir. Benim projemde tam de bu konular ele alnimisti. Nitekim Lityum tabanli batarya uretimi ulkemizde yapilmamakta ( daha dogrusu maliyeti ve performansi direk etkileyen cathode aktif malzeme uretimi) ve cok yuksek bi meblag odenerek yurt disindan ithal edilmekte. Tum projemin amaci bunu tesvik edecek yatirimlarin artmasini saglamak idi. Projenin diger onemli safhasi ise projenizin ulkeye sosyo-ekonomik etkilerini cok iyi biliyor olmaniz olacaktir. Benim projemde ornegin Mn tabanli bir malzeme sunuyordum. Bu malzeme hem cevreye zarari su anki batarya teknolojilerindeki malzemelerden (i.e. Co) cok daha az hemde ekonomik. Ustelik o donemde Mn rezervi arastirmasi yaptigimda Turkiyenin Mn rezervinin cok yuksek oldugunu gormustum. Bu tamami ile 100% yerli mali bir Lithium batarya uretimine goturecek bir proje idi. Ekonomik analizleri yanimda getirdigim mini netbook ile juri uyelerine sunmustum. Bir muhendis yada temel bilim ogrencisi olabilirsiniz ancak juri ye projenin ekonomik ve hatta mumkunse sosyal cevredeki etkilerinden bahsediyor olmaniz cok etkileyici olacaktir. Yine elinizde prototip urun var ise ve bu sayede urunun yada sistemin calisma prensibini anlatiyor olmaniz arti puanlari almaniza vesile olacaktir muhakkak.
Proje odulu alisim sirasinda Petkim (sponsor firma idi) yoneticisi de, Hayrettin bey idi sanirim parayi ondan almistim o yuzden ismini hatirliyorum :-), bu yazdigim noktalari iyi sundugumdan bahsetmisti.

Bu arada poster mumkun mertebe yazilardan ve text lerden cekinin. Bolca grafik ve tablalar ile projeyi izah etmeye calisin.

Projenin ciktisi ne oldu diye soracaksiniz. ?

Inci aku ile ciddi isbirligi surecleri baslamisti lakin ABD de doktora egitimimi almak icin buraya gelmek zorunda kalmistim. Ancak Istanbul da son katildigim Elektrikli araclar konferansinda Tubitak ve Inci Aku ciddi yatirimlar baslatmis ve eleman sikintisindan bahsediyorlardi. Bu baglamda calistigimiz hoca ile irtibat halinde idiler ve surekli calisacak eleman ihtiyacindan bahsediyorlar. Yine Istanbulda ki gorusmelerimizde TUBITAK ve Inci Aku ile ABD bulundugum univ arasinda muhtemel ogrenci degisimlerinden de (post doc seviyesinde) gerekli insiyatifleri baslattik.


---Ramazan POLAT---

Merhaba arkadaşlar ;
2013 yılında iyte ne üretelim proje yarışmasına Yeşil Asansör adlı proje ile katıldım.
Düzenlenen bu organizasyon proje yazımından başlayarak yarışma günü yapılan sunum ile birlikte bana çok fayda sağladığını söyleyebilirim.Böyle büyük bir organizasyon ile hayatımda ilk kez büyük bir topluluk karşısında sunum yaparak kendimde özgüven artışı sağlamış oldum ve çok güzel unutulmayacak bir tecrübe kazanmış oldum.Organizasyon esnasında sponsorlar , özel sektör temsilcileri , akedemisyenler ve üniversitedeki öğrencilerle tanışma ve sohbet etme fırsatı yakalamış olduk.Diğer yarışmacı arkadaşlarla tanışma ve fikir alışverişleri ile unutulmayacak bir organizasyon oldu.İzmir 'i de gezip görmek ayrıca güzeldi.Bana bu imkanları sağladığı için tüm İYTE ailesine teşekkürler.Yarışmaya katılacak tüm arkadaşlara başarılar dilerim.---Mete BÜTÜN---

     Merhaba Arkadaşlar;
     2013 yılında İYTE Kimya Mühendisliği tarafından düzenlenen XI.Ne Üretelim Etkinlikleri Ve Proje Yarışmasına katılmış ve "Mini Biyomimetik Operasyon Robotları" adlı proje çalışmamla  3.lük ödülünü kazanmıştım.
     Bence Türkiye'deki girişimci ruha sahip üniversite gençlerinin; farklı yaklaşım açılarıyla yeni fikirler, çalışmalar ve projeler ortaya koymasını sağlayarak, ortaya konulan bu fikir ve projeleri Türk Akademisyen ve Sanayicileri tarafından ödüllendiren ve farkındalık yaratan bir organizasyon "Ne Üretelim Etkinlikleri". Kendinizi ifade edebilme fırsatını ve özgüven oluşturma ortamını çok rahat deneyimleyebileceğiniz bir organizasyon.
     Ayrıca yarışmaya başvurmak ve katılmak isteyen arkadaşlar için; yarışma sürecinde ve bu süreçte istenen dokümanların hazırlanmasında yarışmaya katılan arkadaşlarımızın kendilerini geliştirme imkanı bulabilecekleri bir süreç olacaktır. Kendi açımdan oldukça güzel bir  atmosferde gerçekleşen eğlenceli, fikirlerinizi akademisyen ve sanayicilere açabilme fırsatını bulabildiğiniz, teoriğin dışında pratik uygulama alanlarında da bir şeyler ortaya koyabileceğiniz, yeni arkadaşlıklar edinebileceğiniz, başka fikir ve projeleri de görerek vizyonunuzu daha da genişletebileceğiniz ve de döngülerini çok rahatlıkla görebileceğiniz bir yarışma.
     Yarışmaya başvuru yaparak katılacak olan arkadaşlara şimdiden iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum."


 

---Mustafa Kemal Yıldız---

Merhaba arkadaşlar;
2013 yılında gıda sanayisi için soğan suyu projesi ile katıldım ve birinci oldum. Bu tip yarışmaların sadece ilk adımları çok önemli olduğu kanaatindeyim ve projemizi arkadaşlarımız ve daha sonra hocamıza danıştık. Hocamız da bu yarışmaya katılmamız için destek verdi. Bu yarışmaya katılırken öncelikle öz güven ve bir işe başlarken bitirmenin de çok önemli olduğunu unutulmamalı. Bu yarışma bana ve arkadaşıma kişisel olarak öz güven ve çalışma araştırma disiplini kazandırdı. Okulum bittikten sonra hiçbir zaman unutmayacağım anılarla döndüm, kesinlikle katılmayı düşünüyorsanız bir an bile şüphe duymadan başvuru yapın. Gidiş ve konaklamada çok yardımcı oluyorlar. Bu konuda çok memnun ayrıldım. Proje tamamen öğrenci merkezli ve çok güzeldi. Yarışmada her türlü desteğini bizden esirgemeyen Hande DEMİR ve Özge SÜFER’e, proje ortağım İsmail BECERİKLİ’ye ve İYTE Proje Yarışmasına teşekkür ediyorum.---Hitit Üniversitesi Mekatronik Klübü---

Merhaba arkadaşlar;
İzmir’de 2013 yılında İYTE Kimya Mühendisliği tarafından düzenlenen ‘XI. Ne Üretelim? Etkinlikleri ve Proje Yarışması’ na Hitit Üniversitesi’nden katıldık. Mekatronik Kulübü olarak hayata geçirdiğimiz CİVCİV Engelli Aracı ve Proje Atölyesi çalışmamızla yarışmaya katılıp 2. olduk. Kulübümüzün bu projede emeği geçen üyeleri: Yasin CAN, Merve SANCAR, Oğuzalp EMİROĞLU, Osman B. KARATAŞ, M. Arif PALAZ, Samed Ö. BALTACI, Selman BALCI, M. Mustafa KIRLI, Elif GÜÇLÜ, Engin KARAKAYA, Arda KIRIK, Abdulaziz GENÇTÜRK, Furkan B. ÖZTAŞKIN
Öncelikle bu yarışma ile bizlere projemizi sunma imkanı tanıyan İYTE ye teşekkür ederiz. Bu tür yarışmalar üniversite öğrencilerinin azimlerini, isteklerini, çalışma heveslerini artırmaya yönelik olduğundan oldukça başarılıdır. Bu yarışma için hazırladığımız proje dosyası ve sunum ile de projemizi yazılı bir şekilde gösterebildik.
Bu etkinlik ile kendimizi ve projemizi jüri üyelerine tanıtıp ödülü almak içinde diğer rakiplerimizle tatlı bir rekabete girdik. Çok sıcak bir ortam bulduk. Farklı üniversitelerden arkadaşlar edinip, farklı projeler öğrenerekte kendimizi geliştirdik. Katılacakların yegane sorunu olan ulaşım ve konaklama sorunsuz bir şekilde oldu ve sunum günündeki öğle yemeği dahil masraflar karşılandı. Ayrıca yapılacak kısa sunumda yeterli bilgi verilemese de jüriler stantlara uğrayarak detaylı bilgi aldı. Gün boyunca sunulan kokteyl son derece iyi bir motivasyon oldu : ) Kendinizi bir çok yönden geliştirmeniz dışında diğer üniversiteden arkadaşlar ile tanışma, birliktelik ve bu sıcak ortam için başvurularınızı yapabilirsiniz.
Bize her konuda yardımcı olan Didem BERKUN hocamıza bir kez daha çok teşekkür ederiz. Katılacak arkadaşlara başarılar dileriz.

 

 

BAŞVURULARIMIZ KAPANMIŞTIR,
İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ
YARISMACILARIMIZIN DİKKATİNE!
(Duyurumuz için lütfen tıklayınız)
ÖDÜLLER
Lisans Öğrencileri:
Birincilik Ödülü : 5000 TL
İkincilik Ödülü  : 3000 TL
Üçüncülük Ödülü : 2000 TL
Lisansüstü Öğrencileri:
Cevdet İnci Başarı Ödülü: 5000 TL
Teknopark İzmir Girişimcilik Özel Ödülü
Yarışmamıza katılan tüm projeler içinden seçilen bir projeye Teknopark İzmir İnovasyon Merkezinde şirketleşme sürecinde ücretsiz ofis alanı, eğitim, danışmanlık ve mentörlük desteği sağlanacaktır.
İletişim: Uzman Didem BERKÜN
Adres : İYTE Kimya Mühendisliği Bölümü Oda No:143 Gülbahçe Köyü, Urla 35430 İZMİR
Tel: 0232 750 66 03 Fax: 0232 750 66 45 E-mail: info@neuretelim.com